Call of Duty Berlin Savaşı

Call of Duty Berlin Savaşı
Berlin’in yakınlarında
İkinci Dünya Savaşı sona ermeye yakındı. 1945’in başında Kızıl Ordu Berlin’in yakınlarına ulaştı. 16 Nisan’da, 2 milyondan fazla kişinin katıldığı kapsamlı bir taarruz başlatıldı.
Berlin’in savunması
Savaş yıllarında Berlin, dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Böylesine büyük bir alanı savunmak için Naziler, başkenti 9 sektöre böldü.

Almanlar, özellikle önemli hükümet binalarının yer aldığı Berlin’in merkezinin savunmasına önem veriyordu. Bu sektöre Sitadel adı verildi. Söz konusu sektörü Nazilerin elit SS birlikleri savunuyordu.
Nehirler ve kanallar
Spree nehri ve Berlin’in içide yer alan çok sayıda kanal, Kızıl Ordu’nun ilerlemesini önleyecek ciddi bir engel oluşturmalıydı.

Çok sayıda ağır askeri araçlarla su engellerini aşmanın çok zor olduğunu bilen Alman komuta merkezi, Sovyet ordusunun taarruzunu yavaşlatmak ve zaman kazanmak için tüm köprülerin havaya uçurulmasını emretti.
Güçlendirme
Berlin’de Sovyet ordusunun taarruzundan yaklaşık 2 ay önce suni engeller inşaatına başlandı. Birçok caddede toprak ve taşla doldurulan, geçilemeyecek büyük setler tesis edildi.

Setlere ek olarak Almanlar, motorların yetişmediği tankları yerin içine gömüyordu ve top olarak kullanıyordu. Naziler böylelikle savaş araçlarının eksiğini kapatıyordu.
Volkssturm
1944’ün sonunda Hitler, 16’dan 60’a tüm erkeklerin seferber edilmesini ve halk direnişi (volkssturm) oluşturulmasını emretti. Oluşturulan birlikler, kısa süreli silah kullanma eğitiminden geçerek, profesyonel askerlerin eksiğini tamamlamak üzere savaşmaya gönderiliyordu.

Almanya’nın başkenti için verilen savaşta bu tür genç ve yaşlı direnişçiler, Berlin garnizonunun yaklaşık üçte ikisini oluşturuyordu.
Panzerfaust
Direnişçlerin başlıca silahı, Panzerfaust’lar (tanksavar silahları) ve onların eski modifikasyonu olan Faustpatrone silahları oldu. Bu tek seferlik roketatarların kullanımı o kadar kolaydı ki, kadınlara ve çocuklara dahi bu silahları kullanmaları öğretiliyordu.

Basit yapılarına rağmen Panzerfaust ve Faustpatrone roketatarları Sovyet tankları için ciddi tehlike oluşturuyordu.
Kent içinde çatışmalar
Panzerfaust’ların en büyük eksiği, sadece 30 metreye kadar olan hedeflere nişan alabiliyor olmasıydı. Açık alanda düşmana bu kadar yaklaşmak çok zordu, ancak kentin caddelerinde bu sorunla baş etmek pek te zor değildi. Genel olarak Volkssturm savaşçıları binalarda gizlenir, geçen tanklara pencerelerden ateş ederlerdi.
Hitler’in sığınağı
Hitler’in sığınağı, yeni Reichskanzlei (Başbakanlık) binasının altında bulunuyordu ve iki kısımdan oluşuyordu. İlk kısım daha 1936’da yapılmıştı, bu yapıya Vorbunker (ön sığınak) adı verilmişti.

İkinci sığınak 1944’te inşa edildi. Ona Führerbunker adı verildi. Savaşın sonlarında Hitler ve Goebbels bu sığınağa yerleşti.

Hitler’in son kez görülmesi
Hitler, 56. doğum gününde resmi olarak son kez halk karşısına çıktı. Führer, Almanya’nın genç savaşçılarıyla buluştu (savaşın son günlerinde 14 yaşındaki gençlerin eline bile silah tutuşturulurdu).

Ardından Hitler Führerbunker’e döndü, burada birkaç ay yaşadı ve bir daha sığınağı hiç terk etmedi
Hitler’in sağlığı
Hitler daha 1941 yılında, metamfetamin dahil çeşitli uyuşturucu maddeler içeren ilaçlar almaya başlamıştı. Savaşın sonuna doğru ciddi bir şekilde uyuşturucu bağımlısı olmuştu.

Bu nedenle Hitler ruh sağlığı ile ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Sığınağa uyku verici gaz ile saldırılmasından ve esir düşmekten, kafese tıkılmaktan ve caddelerde gezdirilmekten panik düzeyde korkuyordu.

Sivil halk
Başkenti savunma hazırlıkları yaparken Alman komuta merkezi, sivil halkı tahliye etmeme kararı aldı. Goebbels’in emriyle Berlin halkı, güç kullanılarak kentte tutuluyordu. Sadece üst düzey bürokratlar özel izin belgeleriyle kentten gidebiliyordu.

Berlin halkı binaların bodrum katlarında gizleniyordu ve kendi imkanlarıyla hayatta kalmaya çalışıyordu. Kötü lojistik nedeniyle gıda sıkıntısı yaşanıyordu. Yağmalama olayları da yaşanıyordu.
Hitler, intihar etmeden önce haleflerine Prag’da ‘ikinci bir Berlin’ kurmalarını emretti. Ancak Naziler, bu kenti alınamayacak bir kaleye çevirmeyi başaramadı. Kızıl Ordu, Çek başkentini bir haftadan kısa sürede kurtardı.

#CallofDuty #Berlin #Savaş